Czy żel antybakteryjny to kosmetyk?

Rok 2020 przyniósł zmianę w higienicznym obszarze życia społecznego. Zaczęliśmy żyć niemal sterylnie, trzymać dystans społeczny i kisić się w maseczkach. Czy to dobrze, czy źle i czy gwarantuje to bezpieczeństwo, każdy musi sam sobie na to odpowiedzieć. Nie chciałabym skupiać się na polityce. Chcę nauczyć Was bycia świadomym konsumentem żeli i płynów antybakteryjnych.

Jakiś czas temu przeprowadziłam prostą ankietę. Poprosiłam o skategoryzowanie żeli i płynów antybakteryjnych – czy jest to kosmetyk czy też nie. Zdania były podzielone, ale prawda jest taka że obie odpowiedzi były dobre. Dlatego właśnie chcę, abyście byli świadomymi konsumentami i wybrali spośród tysiąca produktów, ten po który przyszliście do sklepu.

Żel antybakteryjny, a produkt biobójczy

Produkt biobójczy stanowi substancję lub mieszaninę, której zadaniem jest odstraszanie, niszczenie, unieszkodliwianie organizmów żywych, w tym bakterii i wirusów. Taki produkt ma udowodnioną skuteczność badaniami, bez których Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych nie wyda pozwolenia na obrót. Jeśli taki żel został przebadany, wiadomo na jaką grupę organizmów będzie działać i z jaką skutecznością. Dzięki temu, producenci mogą umieścić na etykiecie deklarację typu: „zabija 99% bakterii”. Ponadto, Urząd wydając decyzję, nadaje numer rejestracji. Producent ma obowiązek umieszczenia go na etykiecie. Jeśli chodzi o składniki, należy umieszczać tylko substancje czynne oraz ich stężenie, a także wynikające z ich obecności ostrzeżenia (np. łatwopalny lub szkodliwy dla środowiska). Cała treść etykiety musi być przemyślana, zawierać dokładną instrukcję stosowania oraz pierwszą pomoc w razie użycia niezgodnie z przeznaczeniem.

Żel antybakteryjny to kosmetyk?

Produkt kosmetyczny to substancja lub mieszanina przeznaczona do stosowania na zewnętrzne części ciała np. skórę, włosy, paznokcie, którego głównym celem jest pielęgnacja, utrzymanie w czystości, perfumowanie. Kosmetyk nie może mieć właściwości dezynfekujących, ani deklarować że zabija bakterie i wirusy.

Działanie antybakteryjne produktu kosmetycznego może być drugorzędową funkcją zaraz po higienicznym myciu, czy pielęgnacji. Na etykiecie takiego żelu powinny znaleźć się wszystkie składniki według INCI, nie znajdziemy tu numeru pozwolenia. Produkty kosmetyczne należy zgłaszać do CPNP i oczywiście obowiązkowo musza przejść ocenę bezpieczeństwa. Nie jest konieczne prowadzenie badań skuteczności antybakteryjnej, ani podawanie stężenia substancji która potencjalnie może przyczynić się do unieszkodliwiania drobnoustrojów. Składniki są podawane w kolejności malejącej.

Jaki płyn antybakteryjny wybrać?

Zauważ, że główną funkcją kosmetyku jest pielęgnacja lub utrzymanie w czystości. Taki żel czy płyn prawdopodobnie będzie zawierał składniki nawilżające i ochronne. Skóra nie będzie się przesuszać i tracić wody. Niestety produkt kosmetyczny nie ma właściwości dezynfekujących, czyli może ograniczać rozwój mikroorganizmów ale nie musi. Nie wiemy jakie jest końcowe stężenie substancji oraz nie mamy pewności co do skuteczności.

Z drugiej strony zadaniem produktu biobójczego jest zabicie drobnoustrojów. Producent może, ale nie musi dodawać substancji pielęgnujących skórę. Natomiast taki żel czy płyn będą skuteczne w walce z zarazkami.

Wybór jak zawsze, należy do Ciebie. Mam nadzieję że od teraz będziesz widzieć różnicę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s