Olej z marchwi

Karotenoidy

Mogą być syntezowane jedynie przez rośliny, algi, grzyby i bakterie przy wykorzystaniu energii słonecznej. Chemicznie, są to izoprenoidy, odgrywające ważna rolę w przyrodzie. Znajdziesz je w produktach żywnościowych takich jak marchew, dynia, bataty, pomidory, owoce rokitnika, olej palmowy. Ogólnie rzecz biorąc, karotenoidy obecne są w większości czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Występują również w niektórych owocach morza, np. algach. To właśnie te organizmy wykorzystywane są do przemysłowej produkcji karotenoidów.

Najważniejsze karotenoidy to α-karoten, β-karoten, luteina, zeaksantyna i likopen. α-karoten, β-karoten jest prekursorem witaminy A. Oznacza to, że w organizmie ulega konwersji do retinolu, a następnie do kwasu retinwego. Luteina i likopen nie ulegają przekształceniu, natomiast odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie narządów. Luteina jest ważnym składnikiem dla oczu, natomiast likopen uważany jest za substancję przeciwnowotworową.

Wpływ karotenoidów na zdrowie

Karotenoidy mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Wykazano, że działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antymutagennie, fotoprotekcyjnie oraz przeciwnowotworowo. Ponadto mogą być stosowane w profilaktyce chorób oczu związanych z wiekiem: zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Działanie ochronne na plamkę żółtą oka wywierają przede wszystkim luteina i zeaksantyna, które są w niej gromadzone, przez co zapobiegają jej fotooksydacyjnym uszkodzeniom. Oprócz aktywności przeciwutleniającej, luteina i zeaksantyna odpowiedzialne są za filtrowanie światła niebieskiego o wysokiej energii.

Dodatkowo prowitamina A może być przekształcona w retinol. O tym jak ważny jest ten składnik dla zdrowia skóry,  jak jest metabolizowany, a przede wszystkim czy jest skuteczny, pisałam tutaj.

Wpływ karotenoidów na skórę

W codziennej pielęgnacji skóry oprócz filtrów UV stosuje się również substancje o działaniu przeciwrodnikowym, których zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników uszkadzających struktury komórkowe. Wśród kosmetycznych substancji przeciwrodnikowych największe znaczenie mają przede wszystkim witaminy E i C, karotenoidy oraz flawonoidy. Kosmetyczne metody hamowania zewnętrznych procesów starzeniowych nie kończą się oczywiście na hamowaniu reakcji rodnikowych w skórze. Należą do nich także działania bazujące na stymulowaniu procesów odnowy tkankowej oraz przywracaniu zachwianej równowagi.

Po absorpcji w jelitach i transporcie do skóry karotenoidy gromadzą się głównie w wątrobie, a dalej z krwią przedostają się do naskórka. Możliwe są dwie drogi akumulacji karotenoidów w naskórku. Pierwsza, to podawanie substancji ogólnoustrojowo wraz z żywnością lub suplementacja. Druga to miejscowe stosowanie karotenoidów w postaci kosmetyków.

Ludzka skóra, jako bariera ochronna pomiędzy narządami a środowiskiem, znajduje się pod stałym wpływem wolnych rodników oraz promieniowania słonecznego. Karotenoidy pochłaniają nadmiar promieniowania UV oraz wiążą wolne rodniki, dodatkowo nadają skórze ładny kolor. β-karoten jest prowitaminą dla witaminy A, która warunkuje szybką regenerację naskórka i jego wzrost. Warto podkreślić, że jest on głównym dietetycznym źródłem tej witaminy u człowieka. W przewodzie pokarmowym z karotenu powstaje retinal, który następnie jest przekształcany do retinolu (witaminy A). Ze względu na to, że karotenoidy, a w szczególności β-karoten, stanowią prekursory witaminy A, mają one także ochronne działanie na oczy człowieka.

Podsumowując, karotenoidy warunkują  wzrost nabłonka, przeciwdziałają złuszczaniu naskórka, przyspieszają gojenie zmian skórnych, a także przeciwdziałają rozwojowi nowotworów oraz chronią przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV.

Olej z marchwi – jak stosować?

Ostatnio w ręce wpadł mi olej z marchwi. Ma ciemny piękny pomarańczowy kolor i mniej przyjemny zapach polnej marchwi. Po naniesieniu na skórę, zyskujemy marchewkowe zabarwienie, które po chwili znika. Tak jak już pisałam, karotenoidy mają zdolność gromadzenia się w naskórku. Przy dłuższym stosowaniu, skóra będzie nabierała „opalenizny”. Patrząc na szerokie działanie tych związków, warto nakładać olej przed wyjściem z domu. W tym przypadku należy mieć więcej czasu, w innym wypadku pobrudzimy sobie koszulę, a makijaż spłynie. Jeśli nie masz rano tego komfortu i musisz przejść przez poranną pielęgnację na skróty, zastosuj olej z marchwi podczas wieczornego rytuału. Nie oszczędzaj, nałóż również na skórę ciała. Zobaczysz, że będziesz mogła cieszyć się opalenizną bez leżenia plackiem na słońcu, a dodatkowo zyskasz karotenoidowe benefity.

Literatura:

Igielska-Kalwat J., Wawrzyńczak A., Nowak I. Karotenoidy i ich zastosowanie w przemyśle  kosmetycznym na przykładzie β-karotenu. CHEMIK 2012, 66, 2, 140-144

Darvin ME., Sterry W.,Lademann J., Vergou J. The Role of Carotenoids in Human Skin. Molecules, 2011; 16(12): 10491–10506.

Ben-Amotz A. The Alga Dunaliella. CRC Press, 2019.

Balić A. Mokos M. Do We Utilize Our Knowledge of the Skin Protective Effects of Carotenoids Enough? Antioxidants (Basel). 2019; 8(8): 259.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s