Odwodniona skóra dłoni

Epidemia koronawirusa trwa, a wraz z nią znikają płyny do dezynfekcji skóry dłoni, maseczki i mydła antybakteryjne. Każdy z nas chce ochronić siebie i swoich bliskich jak najlepiej, dlatego płyny przeciwdrobnoustrojowe, w pierwszej fali zachorowań, stały się tak bardzo wartościowym produktem.  W dodatku cały świat w końcu myje ręce, a idąc do sklepu zmuszeni jesteśmy do zakładania rękawiczek. Z obostrzeniami spowodowanymi pandemią zmagamy się nie tylko my, ale także nasza skóra. Wygląd naszej zewnętrznej powłoki ciała może drastycznie wpłynąć na jakość życia i zdrowie psychiczne.

Higiena rąk podczas epidemii koronawirusa i nie tyko!

Bardzo ważnym aspektem walki z patogenami jest mycie rąk wodą z mydłem, każdorazowo gdy ulegną zabrudzeniu, po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Prawdę mówiąc, co chwilę dotykamy wielu przedmiotów, więc powinniśmy myć ręce tak często jak to możliwe. Jeśli nie ma dostępu do bieżącej wody, wtedy można sięgnąć po preparat do dezynfekcji skóry rąk. CDC oraz inne organizacje zalecają stosowanie środków zawierających w swoim składnie etanol w stężeniu powyżej 60% lub izopropanol w stężeniu powyżej 70%. Jak nie dać się oszukać przy wyborze produktu przeciwbakteryjnego przeczytasz wkrótce.

Bariera ochronna skóry

Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek. Składa się on z kilku warstw, a najważniejszą z nich jest warstwa podstawna. To tutaj dochodzi do produkcji nowych komórek, które następnie przesuwają się ku górze, ulegając przy tym różnicowaniu, a po 28 dniach dochodzą do ostatniego etapu rogowacenia – warstwy rogowej. W warstwie rogowej naskórka obecne są korneocyty – martwe komórki naskórka pozbawione jądra, a także substancje higroskopijne odpowiedzialne za wiązanie wody. Korneocyty są płaskie i nachodzą na siebie dachówkowato, zbudowane są głowinie z keratyny i praktycznie nie zawierają wody. Pełnią rolę muru oddzielającego skórę właściwą od środowiska zewnętrznego. Połączone są mieszaniną składającą się m.in. z wielonienasyconych tłuszczów, cholesterolu i ceramidów. Prawidłowy czas „wymiany naskórka”, czyli migracji komórek od warstwy podstawnej do warstwy rogowej, trwa 28 dni.

Dodatkowo naskórek chroni płaszcz hydrolipidowy składający się z wody, lipidów i białek. Zapobiega utracie wody i zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Za skuteczną barierę naskórkową odpowiada budowa anatomiczna, keratyna oraz tłuszcze. Uniemożliwiają przenikanie substancji niepożądanych do organizmu, a także hamują TEWL – przeznaskórkową utratę wody.

Pękająca skóra dłoni

Jeśli już rozumiesz podstawy działania i fizjologii bariery ochronnej naskórka, domyślasz się pewnie dlaczego skóra dłoni pęka. W wyniku częstego mycia i dezynfekcji, skóra rąk ulega przesuszeniu. Detergenty i alkohol zmywają płaszcz hydrolipidowy skóry, dochodzi do zwiększenia TEWL, a naskórek jest pozbawiony wody. W efekcie traci swoją elastyczność i pęka, a bariera naskórkowa słabnie. Skóra dłoni staje się szorstka, a nawet może się łuszczyć. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi nawet do krwawienia.

Recepta na szorstkie dłonie

Na rynku kosmetycznym jest ogromna ilość produktów do nawilżania suchej skóry rąk. Czasami jednak mimo aplikacji kremu, ciągle czujemy szorstkość dłoni. Dowiedz się więc czego szukać w INCI aby krem był dobry i skuteczny.

Hydrofobowe substancje błonotwórczeHydrofilowe substancje błonotwórczeNiskocząsteczkowe substancje nawilżające
SkwalenAloesGliceryna
WazelinaKolagenSorbitol
Wosk pszczeliKwas hialuronowyPCA
Wosk roślinnyChitozanMleczan sodu i potasu
Akohol cetylowyŻele z galaktomannanówAminokwasy
Olej jojoba Mocznik
Isopropyl Mirystate Glikol propylenowy
Parafina Ceramidy
  Fosfolipidy
  Lanolina
  Kwas linolowy
  α- hydroksykwasy

Rola emolientów w walce z pękającą skórą dłoni

Badania naukowe udowodniły, że emolienty stanowią kluczową rolę w przywracaniu czynności bariery naskórkowej. Wiele z tych substancji posiada właściwości immunomoduujące i przeciwzapalne, dlatego uważane są za podstawowy składnik przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo, emoliety zmiękczają i wygładzają skórę, a w połączeniu z humektantami stanowią perfekcyjną mieszaninę do walki z suchą skórą dłoni.

Pielęgnacja suchych dłoni w domu

Wykonaj delikatny peeling, np. enzymatyczny, aby pozbyć się starych komórek. Jeśli Twoja skóra nie jest wrażliwa i bardzo sucha, możesz użyć peelingu mechanicznego (np. cukrowy, kawowy, solny).

Nałóż obfitą porcję maski do rąk najlepiej na całą noc. Możesz również użyć rękawiczek przeznaczonych do zabiegów wykonywanych na dłonie.

Umyj ręce, aby zmyć resztki maski i nałóż krem nawilżający. W ciągu dnia staraj się używać kremu po każdym myciu rąk. Wybieraj produkty zawierające w swoim składzie emolienty, aby wytworzyć na powierzchni dłoni warstwę ochronną.

Wybieraj produkty o delikatnej formule, które maksymalnie zabezpieczają przed utratą wody. Pamiętaj, że każde mycie rąk pozbawia skórę płaszcza hydrolipidowego! Musisz jak najszybciej sama go wytworzyć.

Literatura

CDC Statement for Healthcare Personnel on Hand Hygiene during the Response to the International Emergence of COVID-19. Accessed March 23, 2020.

Martini M. Kosmetologia i farmakologia skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Narbutt J, Lesiak A. I-modulia® w badaniach klinicznych — zastosowanie emolientów u chorych na atopowe zapalenie skóry. Forum Derm. 2016;2:4,139–143.

Lodén, M. Role of Topical Emollients and Moisturizers in the Treatment of Dry Skin Barrier Disorders. Am J Clin Dermatol 4, 771–788 (2003).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s