Parabeny w kosmetykach

Parabeny to grupa powszechnie stosowanych składników, które działają jako środek konserwujący w kosmetykach. Są bardzo skuteczne w zapobieganiu rozwojowi grzybów, bakterii i drożdży, które mogą powodować psucie się produktów. Zwiększają w ten sposób ich trwałość i bezpieczeństwo.

Parabeny otrzymywane są z kwasu para-hydroksybenzoesowego. Związki te naturalnie występują w wielu owocach i warzywach. Faktem jest, że FDA zapewnia, że nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o parabeny wykorzystywane w kosmetykach.

Parabeny powodują nowotwór?

Przez pewien czas krążyły spekulacje, że parabeny mogą mieć działanie podobne do estrogenu i powodować zaburzenia hormonalne. Badania wykazały, że ten efekt jest ponad 100 000 razy słabszy od naturalnego hormonu i dotyczy jedynie wysokich stężeń, które nie są stosowane w kosmetykach.

Bezpieczeństwo parabenów

Bezpieczeństwo zostało ocenione przez ekspertów, którzy stworzyli listę 20 substancji dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych. Potwierdzili, że przy obecnie stosowanych stężeniach są one bezpieczne. Naukowcy FDA kontynuują przegląd opublikowanych badań dotyczących bezpieczeństwa parabenów. W tej chwili nie mamy informacji wskazujących na to, że parabeny stosowane w kosmetykach mają wpływ na zdrowie ludzi.

Parabeny penetrują warstwę rogową naskórka. Jak głęboko? To zależy od długości łańcucha, czyli wielkości cząsteczki. W badaniach wykorzystujących wyizolowany naskórek dowiedziono, że na wchłanianie wpływa głównie współczynnik podziału oktanol/woda, rodzaj formulacji i miejsce aplikacji. W zależności od zdolności penetracji, parabeny można uszeregować w następujący sposób: butylparaben > propylparaben > etylparaben > metylparaben. Penetrując warstwę rogową naskórka, ulegają rozpadowi do kwasu para-hydroksybenzoesowego. Dzięki zdolności skórnych enzymów do metabolizowania parabenów zminimalizowany zostaje niekorzystny efekt absorbowania tych związków do krwiobiegu.

Udowodniono, że parabeny są praktycznie niedrażniące dla skóry normalnej w stężeniach 0,1%-0,8%. Uwierzcie mi, że żaden technolog nie dorzuci więcej do kremu. Jako konserwant podlega ograniczeniom i aby w ogóle został użyty, musi znajdować się w załączniku V do Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych.

Wpływ parabenów na skórę

Zadaniem konserwantów jest zabezpieczenie produktu przed rozwojem mikroorganizmów podczas przechowywania i użytkowania. Nie mają więc właściwości pielęgnujących.

Nie ma doniesień naukowych potwierdzających że parabeny zapychają skórę. Oczywiście, zawsze powtarzam, że uczulać może wszystko. Stąd istnieją badania potwierdzające kontaktowe zapalenie skóry alergików.

Badania pokazują, że alergia kontaktowa u osób zdrowych występuje bardzo rzadko i nie dotyczy stężeń stosowanych w kosmetykach. Pacjenci z owrzodzeniem nóg tolerowali kosmetyki z parabenami na zdrowej skórze. Niektórzy z naukowcy twierdzą, że częste aplikowanie produktów z parabenami może powodować alergie kontaktowe, podczas gdy inni dowodzą, że potrzebne jest stężenie co najmniej 1%.  Badania dermatologiczne produktów kosmetycznych zakonserwowanych parabenami, na ochotnikach uczulonych, są zwykle negatywne, ponieważ stężenie jest zbyt niskie aby wywołać reakcję.

„Nie zawiera parabenów”

Parabeny wywołują w nas negatywne odczucia i niechętnie sięgamy po produkty zawierające te składniki. Dodatkowo nasze obawy potęgują deklaracje na opakowaniach: nie zawiera parabenów. Jeśli parabeny są dozwolone, dlaczego producenci tak je demonizują? Jest to skutek agresywnego marketingu lub niewiedzy, niemniej jednak takie oświadczenie jest niezgodne z prawem. Niektóre parabeny są  bezpieczne, jeśli stosuje się  je zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1223/2009. Mając na uwadze fakt,  że  produkty kosmetyczne powinny być  bezpieczne, oświadczenie „nie zawiera parabenów” jest niedozwolone, ponieważ  w ten sposób w złym świetle przedstawia się cała grupę parabenów.

Wybierzesz kosmetyk z parabenami?

Parabeny to substancje z dużym bagażem negatywnych opinii. Jest to jednak konserwant jak każdy inny, którego użycie jest ściśle określone i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Uważam, że jedynie osoby z alergią powinny omijać parabeny szerokim łukiem. To, czy odrzucisz produkt z parabenem zależy jednak od Ciebie i mogę się założyć że świadomie go nie kupisz.

Nie bronię parabenów, ale przeanalizowałam dowody naukowe i uważam, że na dzień dzisiejszy nie ma się czego bać. Według raportu Scientific Committee on Consumer Safety (SCCS), parabeny stosowane w dopuszczalnych stężeniach są całkowicie bezpieczne i nie wykazują działania toksycznego, kancerogennego, genotoksycznego ani teratogennego.

 

 

Literatura

Bojarowicz H, Wnuk M and Buciński A. 2012. Efektywność i bezpieczeństwo stosowania parabenów. Problemy Higieny i Epidemiologii 93:647-653

Jeanne Duus Johansen, Peter J. Frosch, Jean-Pierre Lepoittevin. Contact Dermatitis. Springer Science & Business Media, 2010 – 1252

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/paraben-0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s