Badania produktów kosmetycznych

Każdy produkt kosmetyczny, zanim trafi do sklepów, musi przejść badania. W innym przypadku mógłby stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Ponadto sprawdza się skuteczność formulacji i prawdziwość deklaracji marketingowych.

Badanie fizykochemiczne wykonuje się w celu określenia barwy, zapachu, pH, gęstości, lepkości produktu kosmetycznego.

Badanie stabilności i kompatybilności  określa stabilność masy w podczas przechowywania w okresie terminu przydatności, a kompatybilność potwierdza że produkt będzie stabilny w opakowaniu przeznaczonym dla tego typu masy. Test ten wykonuje się w celu ustalenia terminu przydatności.

Badanie mikrobiologiczne jest niezbędne do wprowadzenia produktu na rynek. W zależności od przeznaczenia, wyróżniamy kosmetyki kategorii I (kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia i stosowane w okolicach oczu) mają większe wymagania niż kosmetyki kategorii II. Jakość mikrobiologiczna określa brak drobnoustrojów specyficznych: Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Esherichia coli, Candida albicans w 1g. oraz limit ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych mezofilnych.  Badanie nie jest wymagane dla produktów niskiego ryzyka mikrobiologicznego: produkty o niskiej zawartości wody, produkty o bardzo niskim i wysokim pH, produkty o zawartości alkoholu >20%.

Test konserwacji potwierdza skuteczność zastosowanego układu konserwującego. W badaniu dochodzi do kontaktu produktu ze szczepami testowymi i obserwuje się skuteczność konserwantów.  Badanie to wykonuje się w celu sprawdzenia stabilności układu w normalnych warunkach stosowania i niekontrolowanego zanieczyszczenia przez konsumenta. UWAGA! Nie wszystkie produkty wymagają takich testów. Wyjątki: produkty o niskiej zawartości wody, produkty o bardzo niskim i wysokim pH, produkty jednorazowe, produkty o zawartości alkoholu >20%.

Badanie  dermatologiczne prowadzone są pod kontem właściwości drażniących i alergizujących kosmetyku. Badanie prowadzone jest metodą płatkową z udziałem ochotników pod nadzorem specjalisty lub lekarza. Badanie dermatologiczne może zostać  wykonane po potwierdzeniu czystości mikrobiologicznej.

Badanie aplikacyjne musi przejść każdy produkt posiadający deklaracje marketingowe w celu potwierdzenia skuteczności. Badanie przeprowadza się na grupie ochotników pod nadzorem specjalisty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s