
Każdy produkt kosmetyczny, zanim trafi do sklepów, musi przejść badania. W innym przypadku mógłby stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Ponadto sprawdza się skuteczność formulacji i prawdziwość deklaracji marketingowych.
Badanie fizykochemiczne wykonuje się w celu określenia barwy, zapachu, pH, gęstości, lepkości produktu kosmetycznego.
Badanie stabilności i kompatybilności określa stabilność masy w podczas przechowywania w okresie terminu przydatności, a kompatybilność potwierdza że produkt będzie stabilny w opakowaniu przeznaczonym dla tego typu masy. Test ten wykonuje się w celu ustalenia terminu przydatności.
Badanie mikrobiologiczne jest niezbędne do wprowadzenia produktu na rynek. W zależności od przeznaczenia, wyróżniamy kosmetyki kategorii I (kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia i stosowane w okolicach oczu) mają większe wymagania niż kosmetyki kategorii II. Jakość mikrobiologiczna określa brak drobnoustrojów specyficznych: Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Esherichia coli, Candida albicans w 1g. oraz limit ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych mezofilnych. Badanie nie jest wymagane dla produktów niskiego ryzyka mikrobiologicznego: produkty o niskiej zawartości wody, produkty o bardzo niskim i wysokim pH, produkty o zawartości alkoholu >20%.
Test konserwacji potwierdza skuteczność zastosowanego układu konserwującego. W badaniu dochodzi do kontaktu produktu ze szczepami testowymi i obserwuje się skuteczność konserwantów. Badanie to wykonuje się w celu sprawdzenia stabilności układu w normalnych warunkach stosowania i niekontrolowanego zanieczyszczenia przez konsumenta. UWAGA! Nie wszystkie produkty wymagają takich testów. Wyjątki: produkty o niskiej zawartości wody, produkty o bardzo niskim i wysokim pH, produkty jednorazowe, produkty o zawartości alkoholu >20%.
Badanie dermatologiczne prowadzone są pod kontem właściwości drażniących i alergizujących kosmetyku. Badanie prowadzone jest metodą płatkową z udziałem ochotników pod nadzorem specjalisty lub lekarza. Badanie dermatologiczne może zostać wykonane po potwierdzeniu czystości mikrobiologicznej.
Badanie aplikacyjne musi przejść każdy produkt posiadający deklaracje marketingowe w celu potwierdzenia skuteczności. Badanie przeprowadza się na grupie ochotników pod nadzorem specjalisty.