Jaki mam typ skóry?

W ubiegłej dekadzie, kiedy przechodziłam okres dojrzewania, byłam przekonana że skórę trądzikową i „świecącą się” należy wysuszać na wiór. Rano i wieczorem jedynie myłam twarz żelem antybakteryjnym i nakładałam maść cynkową. Konsekwencją tych czynów była skóra tłusta, przesuszona, w dodatku wrażliwa i lekko naczyniowa. Uczcie się więc na moich błędach, a z tego artykułu wyciągnijcie jak najwięcej o rodzajach skór i ich podstawowej pielęgnacji, aby Wasze skóry dążyły do tej idealnej – skóry normalnej.

Tak, skóra normalna uważana jest za skórę wzorcową. Wyobraźmy sobie dziecko w wieku przedszkolnym. Skóra malucha jest gładka, ma jednolity kolor, nie przetłuszcza się ani nie łuszczy, nie ma widocznych naczynek i jest mięciutka jak mech. Taki typ skóry praktycznie nie występuje u osób dorosłych. Jeśli jednak jesteś w gronie wybranych szczęśliwców, pamiętaj o utrzymaniu równowagi. W młodym wieku cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów kosmetycznych, poza oczyszczaniem i ochroną przed czynnikami zewnętrznymi m.in. promieniowaniem UV. Wraz z wiekiem należy jednak zadbać o nią szczególnie, aby nie przeszła w skórę suchą o dużej tendencji do przedwczesnego powstawania zmarszczek.

Skóra sucha jest jasna, matowa, cienka, silnie napięta, szybko się starzeje. Charakteryzuje się brakiem rozszerzonych porów i delikatnie prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. W dotyku jest szorstka i może się łuszczyć, a także ma dużą tendencję do podrażnień. W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć składników wiążących wodę, stwarzających okluzję na powierzchni oraz silnie nawilżających.   

Oprócz podłoża genetycznego, za suchą skórę odpowiedzialne są czynniki środowiska oraz styl życia. Jak mawiają starsi ludzie, aby mieć piękną skórę należy pić wodę i spać 8 godzin dziennie. To prawda, bo jedyną drogą dostania się wody do organizmu jest jej wypicie, natomiast podczas snu dochodzi do regeneracji i naprawy komórek.  Zaburzenia w składzie chemicznym płaszcza hyrolipidowego prowadzi do niewłaściwego nawilżenia skóry i braku naturalnej okluzji Jest to związane z nieprawidłowościami w wydzielaniu łoju i spójnością korneocytów. Kolejną przyczyną może być zaburzenie w budowie cementu międzykomórkowego lub zbyt mała ilość NMF (naturalny czynnik nawilżający). Równie ważna jest aktywność akwaporyn-3, czyli protein membranowych transportujących składniki nawilżające w naskórku, w tym wodę i glicerol.  Na co dzień skóra stale narażona jest na działanie czynników środowiska. Zbyt długa ekspozycja ciała na słońce prowadzi nie tylko do przesuszenia skóry i przebarwień, ale także nowotworów. Zbyt wysoka temperatura powoduje szybką utratę wody w całym organizmie, natomiast zbyt niska hamuje syntezę wielu związków (m.in. akwaporyn) W środowisku o dużej wilgotności może dość do zahamowania wytwarzania NMF, z kolei przy niskiej wilgotności dochodzi do zwiększenia TEWL.

Skóra tłusta ma kolor szarożółty, jest gruba, błyszcząca, mało wrażliwa, późno się starzeje. Charakteryzuje się dużą tolerancją na czynniki chemiczne i fizyczne. Gołym okiem można dostrzec zaskórniki otwarte i zamknięte, a także ujścia gruczołów łojowych. Nie oszukujmy się, jest to bardzo problematyczna cera, skłonna do powstawania trądziku pospolitego. Pojawia się w okresie dojrzewania, w wyniku zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych. Zbyt duża ilość łoju może być też spowodowana działaniem hormonów: progesteronu i androgenów. W ciągu lata, stan skóry polepsza się – łój pod wpływem ciepła upłynnia się i łatwiej uchodzi z gruczołów na zewnątrz. Pamiętaj! Skórę tłustą też trzeba nawilżać. Im bardziej pozbywasz się sebum, tym więcej będzie produkowane. Dlatego oprócz żeli antybakteryjnych, toników ściągających, lekkich kremów regulujących pracę gruczołów, maseczek oczyszczających, należy pamiętać o nawilżaniu.

Skóra mieszana najczęściej występuje jako skóra tłusta w strefie T oraz sucha w pozostałych obszarach. Odwrotny schemat cery mieszanej spotyka się rzadko. Skóra na czole, nosie i brodzie jest gruba, z widocznie rozszerzonymi gruczołami łojowymi, świeci się. W pozostałych strefach skóra może być cienka, sucha, napięta. W takim przypadku należy dobierać pielęgnacje osobno dla obu typów skóry.

Skóra dojrzała powstaje w wyniku starzenia naturalnego lub fotostarzenia. Charakteryzuje się cienką, obwisłą i zwiotczałą skórą, licznymi przebarwieniami oraz zmarszczkami.

Skóra wrażliwa jest płytko unaczyniona, sucha, ściągnięta. Ma tendencję do pieczenia i zaczerwienień. Ten typ skóry może być wrodzony albo pojawić się w z wiekiem w wyniku zanieczyszczeń powietrza, solarium, nieodpowiedniej pielęgnacji lub źle dobranej diety. Wraz ze skórą wrażliwą, często pojawia się cera naczyniowa. Tutaj głównym problemem jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, kruchość ścian naczyń, przepuszczalność i w końcu teleangiektazje (trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych). Skóra naczyniowa jest zaczerwieniona, może powstawać rumień, pieczenie, rozgrzanie. W początkowym stadium objawy można obserwować przy gwałtownej zmianie temperatury, czy po wypiciu alkoholu. Rumień powstaje w wyniku gwałtownego rozszerzenie naczyń włosowatych. Podczas tego procesu może dochodzić do uszkodzenia naczyń i stanu przewlekłego.

Skóra odwodniona jest silnie napięta, mało elastyczna, szybko pojawiają się zmarszczki. Skóra odwodniona powstaje w wyniku słabego nawodnienia w warstwie naskórkowej, co może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji np. skóry tłustej lub niewłaściwego nawadniania organizmu.

Czy może być skóra sucha i wrażliwa, skóra mieszana i wrażliwa a do tego naczyniowa? Oczywiście! Główne typy skóry to: normalna, tłusta, sucha i mieszana. Reszta opisanych cer to podtypy które mogą dotyczyć każdej skóry. Zobacz na schemat poniżej, aby lepiej to zrozumieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s